بهترین نان ها برای کودکان

فهرست عناوین این مطلب

نظر متخصصان تغذیه آن است که می‌بایستی کودکان را از سنین پایین با تغذیه سالم آشنا کرد و در این زمینه عادت دادن کودکان به انتخاب صحیح مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

از آنجایی که یکی از مواد غذایی پرمصرف در جامعه ایران، انواع نان‌ ها می‌باشد، بنابراین ضروری است که والدین بدانند که چه نوع نانی برای کودکان مناسب می‌باشد.

از دیدگاه متخصصان تغذیه و سلامت، دریافت بالای مواد غذایی پرفیبر از طریق مصرف غلات کامل، آرد سبوس‌ دار در جهت عملکرد صحیح و سالم دستگاه گوارش کودک بسیار مهم می‌باشد.

به همین دلیل مصرف نان ‌های تهیه شده از آرد گندم کامل یا جو برای کودکان بسیار مفید می‌باشد.

در واقع این نوع نان‌ها با رساندن ویتامین‌های گروه B و فیبر مورد نیاز به بدن کودک از بروز کمبودهای ریزمغذی در بدن آنها جلوگیری می‌کند.

به علاوه این که در تنظیم اشتها و جلوگیری از نوسان قند و انسولین در بدن کودک نیز مؤثر می‌باشند.

انتخاب بهترین نان برای کودکان

طبیعتاً نان ‌های تهیه شده از آرد کامل گندم و جو که سبوس ‌دار نیز باشند ( انواع نان سبوس دار ) از جمله بهترین نوع نان ‌ها می‌باشند.

در ضمن نان ‌هایی که در داخل خود حاوی انواع مغزهای غلات می‌باشند، برای کودکان بسیار مغذی و مفید هستند.

به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود که به کودکان در حال رشد خود این نوع نان ‌های سبوس دار و حاوی غلات را بدهند.

مقدار مناسب مصرف نان توسط کودک

تعیین مقدار مناسب نان برای کودک بسته به شرایط هر کودک متفاوت می‌باشد، اما بر اساس نظر متخصصان تغذیه و سلامت حداقل ۵۵ تا ۱۲۰ گرم نان در روز که حدوداً معادل ۲ تا ۳ برش نان می‌شود، باید توسط کودک مصرف شود.

هشدار در مورد مصرف نان‌های سفید توسط کودک

مصرف طولانی مدت نان‌ های سفید و بدون سبوس مانند نان لواش یا انواع نان‌های باگت سفید در کودکان با کمبود ویتامین‌های B1،B2، B3 در ارتباط می‌باشد.

به علاوه این که این نوع نان ‌ها پتانسیل بالایی در ایجاد اضافه وزن در کودکان مستعد به چاقی دارند.

در ضمن باید در مورد نان ‌های صنعتی تهیه شده با انواع آردهای سفید توجه گردد که این نوع نان ‌ها ممکن است حاوی ترکیبات افزودنی متعددی از جمله جوش شیرین باشند که می‌توانند در جذب کامل مواد مغذی در بدن کودک اختلال ایجاد نمایند.

مناسب ‌ترین نان برای بچه‌ ها نانی است که در تخمیر آن از خمیر ترش لاکتیکی استفاده شده باشد.

عدم استفاده از خمیر ترش و استفاده از جوش شیرین در تهیه نان علاوه بر اینکه برای دستگاه گوارش کودک مناسب نیست جذب بسیاری از مواد معدنی بویژه آهن و روی را مختل می‌کند.

فواید بهترین نان ها برای کودکان

آرد سبوس ‌دار در جهت عملکرد صحیح و سالم دستگاه گوارش کودک بسیار مهم می‌باشد. به همین دلیل مصرف نان‌ های تهیه شده از آرد گندم کامل یا جو برای کودکان بسیار مفید می‌باشد. در واقع این نوع نان ‌ها با رساندن ویتامین‌های گروه B و فیبر مورد نیاز به بدن کودک از بروز کمبودهای ریزمغذی در بدن آنها جلوگیری می‌کند.

خواص نان جو

جو منبع بسیار خوب سلنیوم منگنز، فیبر، مس، B1، کروم، فسفر و منیزیم است.

جو نمایه گلیسمی پایینی دارد.

بهبود هضم غذا با فیبرموجود درنان جو ، راهی برای کاهش احتمال یبوست.

مهم ترین فواید نان پروتئین

فواید نان پروتئین برای بدنسازی ؛  نان پروتئینی حاوی مقدار زیادی پروتئین و همچنین فیبر و ویتامین‌های گروه B است که برای سلامتی عضلات و انرژی لازم برای تمرین‌های ورزشی مهم هستند. نان

Read More »

مهم ترین خواص نان جو

نان جو از دانه‌های جو تهیه می‌شود که سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند. این نان حاوی مقادیر قابل توجهی از فیبر محلول، پروتئین، ویتامین‌های گروه B، فسفر، منیزیم،

Read More »

مهم ترین خواص نان سبوس دار

نان سبوس ‌دار نانی است تهیه شده از آرد سبوس‌ دار و به طور کلی نانی که از دانه‌های سبوس ‌دار گندم (با پوسته) تهیه می‌شود را نان تیره یا سبوس‌دار می‌نامند. نان سبوس به

Read More »
پیمایش به بالا