رژیم وگان چیست؟ انواع رژیم گیاهخواری به همراه فواید و عوارض آن

رژیم وگان در میان تمامی انواع مختلف رژیم گیاهخواری 40 روزه به سبک تغذیه‌ای با توان عالی در کاهش سریع وزن مشهور است. به همین دلیل کسانی که تمایل دارند، تناسب‌اندام را در مدت کوتاه‌تری تجربه کنند، لاغری با رژیم وگان را انتخاب می‌کنند. البته به دلیل شباهت‌های وگان با وجترین همیشه کشف تفاوت رژیم وگان و وجترین برای بسیاری جالب‌توجه است. باید گفت این دو رژیم در مبحث رژیم‌های گیاه‌خواری تعریف‌شده و تفاوت جزئی باهم دارند. به‌شرط آنکه از اصول جاری این دو رژیم تبعیت نمایید، علاوه بر رفع توده‌های چربی شمارا با انبوهی از مزایای خود شگفت‌زده می‌کنند. امروزه رژیم وگان و دیابت یک مبحث بسیار داغ در محافل پزشکی است. چراکه این رژیم با تنظیم و کنترل قند خون، بهبود سبک تغذیه و ارائه مواد غذایی مفید نه‌تنها افراد را از معضلات دیابت بلکه بسیاری بیماری‌های دیگر نیز رهایی می‌بخشد.

بر این مبنا انواع رژیم وگان رایگان در وب‌سایت‌ها عرضه می‌شود، اما برای دریافت بهترین نتیجه و دور ماندن از عوارض رژیم وگان نامناسب بهتر است از مشاوران تغذیه کمک بگیرید. بدین ترتیب بر اساس جنسیت، سن، شرایط جسمی و رژیم‌های پیشینتان از میان انواع رژیم وگان یک مورد که برایتان سودمندتر است، انتخاب می‌شود. در این مطلب ابتدا به تعریف رژیم گیاه‌خواری پرداخته، سپس توضیح می‌دهیم که وگان چیست؟ درنهایت هر آنچه در مورد این رژیم سودمند است را برایتان یک‌به‌یک شرح می‌دهیم.

رژیم وگان

تعریف رژیم گیاه‌خواری

گیاهخواری با افزایش بیماری‌های هولناکی مانند دیابت، ناراحتی‌های قلبی و مغزی برای جوامع امروزی بسیار مطلوب ظاهرشده است. از طرفی نمی‌توان از فواید سلامتی مختلفی که با این رژیم‌ها همراه است، چشم‌پوشی نمود. در این رژیم تمامی عناصر حیوانی حذف و با گیاهان جایگزین می‌گردند. اگر مواد غذایی سودمندی در فهرست تغذیه افراد گنجانده شود، به‌راستی این رژیم‌ها اثرات خوبی را بر ارگان‌های بدن دارند.

به دلیل اثرات عالی این رژیم‌ها بر بدن امروزه رژیم گیاهخواری 40 روزه باب شده است که می‌تواند در مدت کوتاهی افراد را به توده بدنی مطلوب رسانده و وزنشان را در سطحی ایده‌آل حفظ نماید.

رژیم گیاه‌خواری

از انواع رژیم‌های گیاه‌خواری که افراد را در حداقل‌ترین زمان ممکن به وزن مناسب می‌رسانند می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • رژیم لاکتو گیاهی
 • رژم لاکتو اوو گیاهخواری
 • رژیم اوو گیاهخواری
 • رژیم گیاه‌خواری پستربن
 • رژیم غذایی وگان
 • رژیم انعطاف‌پذیر

که در میان آنها لاغری با رژیم وگان به دلیل نتایج سریع‌تر، عمیق‌تر و ماندگارتر موردتوجه عموم قرارگرفته است. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم که رژیم وگان چیست؟ و چه فوایدی برای بدن دارد.

رژیم وگان چیست؟

با نگاهی به فهرست رژیم‌های گیاهی گویی در میان تمامی آنها رژیم وگان شاخص‌تر ظاهرشده است. بدین ترتیب در توضیح رژیم وگان چیست؟ باید گفت سبک تغذیه‌ای است که در آن افراد را از محصولات لبنی، تخم‌مرغ، ژلاتین‌های استخوانی و انواع گوشت بر حذر داشته و به‌جای آن سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات، حبوبات و دانه‌های خوراکی را جایگزین می‌سازند. به دلیل انتخاب این رژیم به‌عنوان بهترین سبک تغذیه دوستدار قلب می‌توان آن را بر نمونه‌های رایج دیگر تغذیه‌ای برتری داد. حتی موضوع رژیم وگان و دیابت نیز به دلیل انتخاب این رژیم به‌عنوان بهترین نمونه برای دیابتی‌ها برای چنین بیماران و پزشکان آنها موردتوجه است. این رژیم در انواع مختلفی تنظیم و تدوین می‌شود تا متناسب با شرایط روحی و جسمی افراد هرکدام مناسب‌تر است، توسط پزشکان تجویز گردد.

رژیم وگان
 • رژیم غذایی کاملاً گیاهی
 • رژیم غذایی گیاهی خام
 • رژیم غذایی 80/10/10
 • رژیم غذایی
 • رژیم غذایی نشاسته
 • رژیم غذایی خام تا 4
 • رژیم غذایی سالم

تمامی این رژیم‌ها به‌شرط آنکه از گیاهان غنی و خوراکی‌ها مناسب بهره برده باشند، اثرات شگرفی بر سلامتی دارند. ولی در صورت عدم توجه به انتخاب مواد غذایی و کمبود تغذیه عوارض رژیم وگان می‌تواند هولناک ظاهر شود.

عوارض مختلف رژیم وگان چیست؟

عوارض رژیم وگان برای کسانی که در گزینش مواد غذایی بی‌دقتی و بی‌مبالاتی کرده و به مسیر اشتباهی می‌روند، بسیار ملموس و خطرناک است. البته باید دانست، تغییر آرایش ژنتیکی باکتری‌های معده که در حین این رژیم پدید می‌آید نیز بر این معضل افزوده و بدن را در جذب مواد مغذی محلول در غذاها ناتوان می‌سازد. این عوامل سبب می‌شوند در طولانی‌مدت گاهاً رژیم گیرندگان با کمبودهای وسیعی در بدن خود مواجه شوند. برای آنکه بهتر مشخص شود که عوارض رژیم وگان چیست؟ آنها را در قالب بخش‌های مختلفی ذکر می‌کنیم.

 1. اولین عارضه: کمبود ویتامین‌های B12، D2، D3،C، B2
 2. دومین عارضه: نارسایی مواد معدنی مانند آهن، ید، کلسیم، روی
 3. سومین عارضه: کم‌خونی، فقر آهن، کمبود اسید چرب امگا 3
 4. چهارمین عارضه: کمبود پروتئین و اسیدآمینه

به‌راستی این کمبودها می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها شود. به همین دلیل انتخاب مواد غذایی در رژیم وگان بسیار مهم بوده و در صورت بی‌توجهی به‌جای فواید می‌توان مضرات را نصیب رژیم گیرندگان نماید.

رژیم وگان

فواید مختلف رژیم وگان برای بدن افراد

در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی که اطلاعات به‌سرعت نور انتقال می‌یابند، تقابل و ارتباط نزدیک رژیم وگان و دیابت بر کسی پوشیده نیست. به‌گونه‌ای که همگان بهترین راه درمان دیابت را پناه بردن به رژیم وگان می‌دانند. حتی به مدد این رژیم می‌توان از وقوع دیابت نوع 2 در بدن پیشگیری نمود. ولی این فواید زمانی محقق می‌گردد که رژیم اصولی و کارشناسانه تنظیم‌شده باشد. اگرچه انواع رژیم وگان رایگان تا حدودی راه گشا هستند. ولی به دلیل اینکه برحسب ژنتیک و نیاز خاص و منحصر هر فرد تدوین‌نشده‌اند، چندان ثمربخش نیستند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایا این رژیم آشنایتان می‌سازیم تا برای دریافت مشاوره از پزشکان تغذیه متخصص ترغیب شوید.

 • کاهش وزن و تناسب‌اندام:

در کنار موضوع داغ رژیم وگان و دیابت مبحث مهم دیگری چون لاغری با رژیم وگان امروزه دنیای تناسب‌اندام و فیتنس را مملو از خبرهای ناب و خوشی نموده است. چراکه ثابت‌شده این رژیم توانایی بالقوه‌ای در کاهش چربی‌های بدن و متعادل‌سازی شاخص توده بدنی دارد. به همین دلیل به‌عنوان بهترین راهکار به‌منظور کاهش وزن شناخته می‌شود، به‌گونه‌ای که بهتر از آن پیشنهادی نیست.

 • بهبود ناراحتی‌های قلبی:

عوارض رژیم وگان فقط برای گیاه‌خوارانی است که از برنامه‌های تغذیه‌ای اصولی پیروی نمی‌کنند. در غیر این صورت این رژیم نویدبخش سلامتی قلب و عروق به مدد کاهش فشارخون، تنظیم کلسترول و نرمال‌سازی قند خون است. بدین ترتیب تمامی پیروان این رژیم از مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در امان هستند و خطر بروز این بیماری در چنین افرادی 46% کاهش می‌یابد.

 • مقابله با سرطان:

فیبر و مواد مغذی موجود در گیاهان به بیماران درگیر با سرطان کمک می‌کند تا مانع رشد سلول‌های سرطانی در بدنشان شوند. حتی در نمونه‌های پیشرفته این رژیم که توسط پزشکان فوق تخصص تدوین می‌گردد، می‌توان به مرگ کامل تومورها امید داشت. به همین دلیل است که وگان یکی از محبوب‌ترین موارد در رژیم گیاهخواری 40 روزه به شمار می‌رود که پایبندی بدان سودمند است.

 • بهبود علائم آرتروز:

اگر به سفتی گردن در صبحگاهان، درد در مهره‌های کمر و تورم در مفاصل دچار هستید و از عوارض آرتروز رنج می‌برید، انتخاب رژیم وگان به بهبودی شما کمک شایانی می‌کند. این رژیم توانایی برطرف نمودن تمامی علائم و نشانه‌های آرتروز را داشته و التیامی خوش بر دردهای این بیماران است.

 • ارتقا عملکرد مغز و حافظه:

گیاه‌خوارانی که وگان را به‌عنوان مطلوبی برای خود انتخاب می‌کنند، کمتر درگیر عوارض هولناک آلزایمر و کاهش حافظه می‌شوند. البته بیماران نیز قادر هستند در رشد آلزایمر خلل جدی ایجاد سازند. در حالت کلی وگانی‌ها از عملکرد بهتر مغز، توانایی بالاتر حافظه و قدرت ذهنی بیشتری بهره‌مند می‌شوند.

 • مبارزه با بیماری‌های گوارشی:

رژیم وگان توانایی تغییر و تأثیر مثبت بر باکتری‌های روده را دارد. این نوع باکتری‌ها عملکرد گوارشی را بهبود بخشیده و سلامت روده را تضمین می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد برنامه غذایی که در سایه این رژیم برای افراد تدوین می‌گردد تأثیر خوبی بر متوقف سازی بیماری‌های روده مانند سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر دارد. حتی این رژیم توانایی افزایش میزان صفرا را داشته ازاین‌رو جریان دفع در گیاه‌خواران به نسبت گوشت‌خواران بهتر انجام می‌پذیرد.

بررسی تفاوت رژیم وگان و وجترین:

به دلیل اینکه رژیم وگان و رژیم وجترین هر دو از انواع رژیم گیاهخواری 40 روزه و با نتیجه فوری محسوب می‌شوند، برای بیان تفاوت رژیم وگان و وجترین باید موشکافانه‌تر عمل نمود. در غیر این صورت تشخیص این تمایزها از عهده افراد معمول خارج است. در ادامه به‌صورت جزئی‌تر این تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • ریسک وقوع کمبودها:

با بررسی‌های پزشکی که حول این دو رژیم صورت گرفته، متوجه می‌شویم که وگان‌ها و وجترین‌ها برای آنکه به کمبودهای تغذیه‌ای دچار نشوند به تلاش مضاعفی نیاز دارند. ولی این وگان‌ها بوده که با احتمال بسیار بالاتر و ریسک بیشتر وقوع کمبودها مواجه هستند. بدین ترتیب باید دقت بیشتری برای حفظ سلامتی منظور دارند وگرنه در معرض آسیب‌های جدی‌تری قرار دارند.

 • ریسک ابتلا به بیماری‌ها:

به دلیل تغذیه متفاوتی که برای رژیم وگان در مقایسه با رژیم وجترین لحاظ می‌شود، وگان‌ها ریسک مرگ براثر سرطان پایین‌تری نسبت به وجترین‌ها دارند. ولی در مقابل وجترین‌ها نیز کمتر درگیر بیماری‌هایی چون ایسکمی قلب در مقایسه با وگان‌ها می‌شوند. این امر انتخاب بین این دو رژیم را برای افراد نیازمند کمی تأمل و اندیشیدن نموده است.

کلام آخر باب رژیم وگان

تأثیرات شگرف و مثبت رژیم وگان بر کسی پوشیده نیست. ولی باید قبول به دلیل حذف عناصر مهمی چون پروتئین‌های حیوانی در این رژیم انتخاب نوع مناسب گیاهی آن بسیار مهم است. در غیر این صورت بیماری‌ها یکی پس از دیگری وگان‌ها را تهدید می‌کند.